گردش مالی تئاتر ایران چقدر است؟

گردش مالی تئاتر ایران چقدر است؟
شاید یکی از مهم ترین اتفاق ها برای تئاتر ایران را بتوان ساخت تئاتر شهر از سال 1346 تا 51 در چهارراه ولیعصر فعلی دانست.

شاید یکی از مهم ترین اتفاق ها برای تئاتر ایران را بتوان ساخت تئاتر شهر از سال 1346 تا 51 در چهارراه ولیعصر فعلی دانست. مدیریت این مجموعه که توسط مهندس علی سردار افخمی طراحی شده است در ابتدا زیر نظر سازمان جشن هنر شیراز و در ادامه سازمان رادیو و تلویزیون ملی ایران بوده است. امروزه این مرکز زیر نظر مرکز هنرهای نمایشی که مسئول آن با حکم معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب می شود، اداره می شود. همچنین در سال 1346 تالار رودکی (وحدت فعلی) نیز برای اجرای باله و اپرا افتتاح شد.

اتفاق مهم و تاثیر گذار دیگر در تئاتر ایران تأسیس تماشاخانه ایرانشهر بود. تماشاخانه ایرانشهر در سال 1388 به صورت رسمی افتتاح شد و مدیریت آن زیر نظر شهرداری تهران است. شهرداری تهران از گذشته با تأسیس فرهنگسراها و امکان اجرای تئاتر در سالن های معمولاً کوچک آن ها، بستری را برای اجرای آثار غیر تئاتر شهری (و همچنین تالار وحدت و سنگلج) فراهم آورده بود اما معمولاً چنین سالن هایی مناسب تئاترهای حرفه ای تر نبودند. اما تماشاخانه ایرانشهر به عنوان یک تماشاخانه حرفه ای تئاتر اکنون امکان اجرای آثار، صرفا با مجوز اداره نظارت و ارزشیابی اداره کل هنرهای نمایشی را در سالنی حرفه ای پدید آورده است.

برای آگاهی از وضعیت تئاتر در ایران، آمار فروش تماشاخانه های اداره کل هنرهای نمایشی در چهارمین هفته اردیبهشت 98 را مرور می کنیم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، آمار فروش مجموعه تئاتر شهر، سنگلج و تالار هنر تا روز جمعه 27 اردیبهشت مشخص شد. بر این اساس مجموعه تئاتر شهر آمار تفکیکی اطلاعات فروش و تعداد تماشاگر چهار نمایش خود را به شرح زیر اعلام کرد:

نمایش «کمیته نان» به نویسندگی و کارگردانی لیلی عاج اجرای خود را از دوشنبه 23 اردیبهشت در سالن قشقایی با ظرفیت 96 نفر آغاز کرد. این نمایش در طول 4 اجرا تا جمعه 27 اردیبهشت پذیرای 279 نفر بود. این 279 نفر در غیاب بلیت نیم بها، با 69 بلیت تمام بها، 146 بلیت تخفیف دار و 64 بلیت مهمان به تماشای «کمیته نان» نشستند. به این ترتیب این اثر با بهای بلیت 300 هزار ریال در گیشه به رقم 55 میلیون و 740 هزار ریال دست پیدا کرد.

نمایش «مده آ» به نویسندگی مسعود سمیعی و طراحی و کارگردانی علی اصغر راسخ راد اجرای خود را از جمعه 20 اردیبهشت در سالن قشقایی با ظرفیت 96 نفر آغاز کرد. این نمایش در طول 6 اجرا، میزبان 216 نفر شد. از این 216 نفر، در غیاب بلیت تخفیف دار، 56 نفر با بلیت تمام بها، 3 نفر با بلیت نیم بها و 157 نفر با بلیت مهمان به تماشای این اثر نشستند. به این ترتیب «مده آ» با قیمت بلیت 300 هزار ریال، در گیشه به رقم 17 میلیون و 250 هزار ریال دست پیدا کرد.

نمایش «چیزهای سرد» به نویسندگی و کارگردانی رامین اکبری اجرای خود را از سه شنبه 24 اردیبهشت در سالن سایه با ظرفیت 72 نفر شروع کرد. این نمایش در طول 3 اجرا میزبان 81 نفر شد. این 81 نفر، در غیاب بلیت نیم بها، با 11 بلیت تمام بها، 25 بلیت تخفیف دار و 45 بلیت مهمان به تماشای این اثر نشستند. به این ترتیب «چیزهای سرد» با بهای بلیت 300 هزار ریال در گیشه به رقم 9 میلیون و 300 هزار ریال دست پیدا کرد.

نمایش «لانه خرگوش» به نویسندگی دیوید لیندزی ابر با دراماتورژی و کارگردانی مهدی صباغی از پنجشنبه 19 اردیبهشت در سالن سایه با ظرفیت 72 نفر روی صحنه رفت. این نمایش در طول 7 اجرا، میزبان 289 نفر شد. این 289 نفر با 87 بلیت تمام بها، 4 بلیت نیم بها، 55 بلیت تخفیف دار و 143 بلیت مهمان به تماشای این اثر نشستند. به این ترتیب «لانه خرگوش» با بهای بلیت 300 هزار ریال، در گیشه به رقم 39 میلیون و 900 هزار ریال دست پیدا کرد.